عید قربان

برگزاری مراسم عید قربان و اهمیت آن

اهمیت و آداب قربانی کردن در عید قربان

برگزاری مراسم قربانی در عید قربان برای افرادی که براساس فقه اسلامی اعمال حج را انجام می‌دهند، واجب و الزامی است. در این روز مقدس، مسلمانان در سراسر جهان گوسفند، قوچ، گاو یا شتری را قربانی می‌کنند و گوشت آن را بین همسایگان و نیازمندان تقسیم می‌نمایند.

ارزش روز عید

عید قربان یکی از اعیاد مهم اسلامی است که یادآور اخلاص و بندگی حضرت ابراهیم (علیه‌السلام) در برابر پروردگار است. ابراهیم در آزمون الهی فرمان قربانی کردن فرزندش اسماعیل را دریافت کرد و به اطاعت از خداوند، آماده اجرای این فرمان شد. اما ندا آمد که از این آزمون سربلند بیرون آمده و قربانی بجای آن قوچی را به جای فرزندش قربانی کند. از آن زمان، این سنت در منا برقرار شد و این روز به عنوان روز عید و خوشحالی و سرور شناخته می‌شود.

مشارکت در ذبح عید

مشارکت در ذبح عید قربان آرزوی هر مسلمان معتقد است. هر ساله این عید فرصتی است برای قربانی کردن یک گوسفند و رساندن گوشت آن به نیازمندان. اگرچه ممکن است شرایط اجازه ندهد که به تنهایی قربانی کنیم، اما با همکاری و همیاری می‌توانیم در این امر خداپسندانه قدم برداریم.

طرح قربانی مشارکتی برای روز عید

طرح قربانی مشارکتی با هدف کمک به نیازمندان و کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست اجرا می‌شود. در این طرح امکان مشارکت در ذبح با هر توان مالی فراهم است. با شرکت در این طرح خداپسندانه، می‌توانید به نیازمندان یاری برسانید.

نحوه شرکت در طرح قربانی

اگر خودتان ذبح گوسفند را انجام داده‌اید، ما آماده‌ایم تا گوشت آن را بین فقرا توزیع کنیم. همچنین می‌توانید نذورات نقدی خود را برای تأمین گوشت نذری به این خیریه اهدا کنید.

روش‌های پرداخت نذورات

مردم عزیز می‌توانند نذورات نقدی خود را از طریق روش‌های زیر برای تأمین گوشت قربانی به این نهاد اهدا کنند. با دعوت از خیّران و مردم نیکوکار، به این طرح خداپسندانه بپیوندید و در کمک به نیازمندان سهمی داشته باشید.

فضیلت قربانی کردن

حضرت علی (علیه‌السلام) فرموده‌اند: “اگر مردم می‌دانستند در قربانی چه آثار و برکاتی است، قطعاً قرض کرده و قربانی می‌کردند. اولین قطره‌ای که از خون گوسفند بر زمین ریخته می‌شود، گناهان صاحب آن آمرزیده می‌شود” (وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۲۱۰).

دعوت به مشارکت

خدا را شاکریم که هر سال با همت شما طرح قربانی عید قربان را اجرا کرده و نذورات شما را به دست مستمندان و زائران کریمه اهل بیت (علیهم‌السلام) می‌رسانیم. امسال نیز با خیراندیشی شما این امر خیر را محقق خواهیم کرد. به امید روزی که هیچ نیازی بی‌پاسخ نماند و هیچ سفره‌ای خالی نباشد.

تماس و اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی‌های لازم، با تیم پشتیبانی ما در ارتباط باشید. ما همواره در خدمت شما خیرین عزیز هستیم تا در این امر خداپسندانه به بهترین شکل ممکن یاری رسانیم.